Kumquat 30l – 160 cm – Голем садник

(2 рецензии)

5,500 ден

Кумкват

Бавно растечкo дрво која може да достигне висина до 2,5m; листовите се темно зелени и сјајни, а цветовите бели и миризливи. Во зависност од големината, билката може да роди стотина, па дури и илјада плодови.

Плодот содржи високо ниво на Витамин Ц, со многу антиоксиданси, а притоа е нискокалоричен, со малку јаглехидрати, нема маснотии или натриум.

Плодовите по големина личат на чери домат и се јаде сосе кора.

Плодовите созреваат до средина на зима многу обилно и заедно со зелениот лист е вистинска декоративна садница. Во текот на зимскиот период, садницата мора да биде заштитена т.е. внесена внатре во осветлена просторија.

Моменталната висна на нашата садница e 140-160 cm

Количина:

2 рецензии за Kumquat 30l – 160 cm – Голем садник

  1. Владо

    Интересно украсно дрвце.
    Вкусен плод
    Одлични луѓе за соработка

  2. Ilija

    Mene me interesira kumquat no imase akcija za visina od 100cm .Dali uste vazi ?

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *