Џуџеста маслинка – Olea Europea mini maslinka maslina 19l

1,500 ден

Добивате Џуџеста маслинка во 19L саксија –  80-100см

  • Не расте голема; идеална за декорација во домот со јадливи плодови! Идеална е и за бонсаи.
  • Маслинката е симбол на мирот и плодноста
  • Европската маслинка е градинарска билка, чии плодови се користат во исхраната. Познато е дека на Медитеранот се наоѓаат огромни садници од оваа билка, од чии плодови традиционално се добива масло.
  • Маслинката е оранжериски тип на билка, која со своето автетично стебло и сребрени листови дава медитерански стил во секој двор. Младите билки се негуваат така што зимно време садницата се внесува внатре, а преку лето надвор. Старите маслинки можат да се садат надвор и да се заштитат кога има многу ниски температури.

Храна – треба да биде редовна и избалансирана, со ова се постигнува богата листна маса. Може да се користи NPK20:20:20 во април, мај и јули. Исто така, би било добро да се третира превентивно со фунгецид во април, мај, јули и септември.

Нема залиха

Рецензии

Сеуште нема коментари.

Бидете први кои ќе разгледате “Џуџеста маслинка – Olea Europea mini maslinka maslina 19l”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *