Акција!

Сибирски Лимон Poncirus trifoliata 40cm (Sibirski Limon)

(16 рецензии)

550 ден

 • Високо отпорно растение
 • Стеблото е во висина од 40cm
 • Садница со старост од 1 година
 • Има 7 пати повеќе витамин Ц од обичниот лимон (сооднос 1:7)
 • Вкусот им е исклучливо кисел и по малку горчелив, потсетува на Швепс
 • Богат е со витамин П, кој е многу редок да се најде во други плодови на овошје и зеленчук
 • Во медицината се користи и како алтернативен лек за алергија
 • Белиот, опојно миризлив цвет е она што го прави привлечна и посакувана декорација во градината или домот
 • Цветот и поленот содржат антибактериски својства што е многу корисно за пчелите
 • Цвета на почеток на април, а зрее на крај на ноември
 • Издржливо на ниски температури до -35/40 степени
 • Може да се пресадува во секое време
 • Раѓа плод во 3та година!
 • Расте како дрво со исклучително раскошна крошна со прекрасни цветови и достигнува 3-4m висина
 • Попуст за поголеми количини, јавете се горенаведениот број.
Количина:

16 рецензии за Сибирски Лимон Poncirus trifoliata 40cm (Sibirski Limon)

 1. Душан Неделковски

  Не кажувате кога се садат на отворено (во бавча).,
  Поздрав

  • Zelena Oaza

   Почитуван, Може да се пресадува во секое време

 2. Јован

  Може на 800-850м надморска висина да живее?

  • Zelena Oaza

   Да, без проблем можат да живеат на таа висина

 3. Zoran Milevski

  Super e

 4. Соња

  Почитувани, јас имам 3 садници кои се веќе 4 год стари, а едниот е пораснат скоро 2 метра, немаат ниту плод нит цвет.Ако и оваа година не цветаат ќе ги исечеме.Инаку ги купив преку оваа страница по 650 ден.

  • Zelena Oaza

   Почитувана Соња, ние лимуните почнавме лани да ги продаваме (2021 година) и по иста цена секогаш биле кај нас. Така да ве молиме проверете од каде што сте ги купиле. Ви благодариме.

 5. Zoran Milevski

  Здраво,
  Каде се наоѓате во Скопје, сакам да поминам да ги разгледам садниците , па да се одлучам од кои да земам.

 6. ema

  dali dostavuvate,kade se naogate vo sk

 7. Andrijana

  Zdravo jas kupiv dve drvca, me interesira kolku cesto baraat voda, kolku pati treba da se poleva ?

  • Jasmina Admin

   zdr sega vo momentot dur e vlazno vremeti i ladno ne baraat mn vodu ednas vo 5-6 dena no koga vremeto ke zatopli osobeno leto vo dva dena navecer e optimalno da se navodnuva ili rano sabajle

 8. Nasuf

  Zdravo, me interesira kako se odgleduva.
  Danes go dobiv i go presaditev vo važna.Pozdrav.

  • Jasmina Admin

   OK OPDLICNO POZZ

 9. Тони

  Имам 2 садници сибирски лимун. Едниот е купен од кај вас. Тој помалиот, една година стар. Беше во саксија. Оваа година го посадив во дворот. Поголемиот е 4 години стар. Двата се исти. Имаат мали трнчиња. Ги видов тие трнчиња и на вашите слики. Поголемото порасна околу 80цм. Но до сега не видов цвет и плод. Комшиите ми кажуваат, дека раѓале на 8-ма година. Горните гранки му се по дебели од стеблото. Сакам да прашам нешто. Дали да му ги пресечам горните гранки на половина? Со цел да се здебели стеблото?

 10. Коста

  Дали може да вирее и раѓа плодови на надморска височина од 1350 метри?
  Благодарам

  • Jasmina Admin

   bi trebalo da ima efekt nemozeme tocno da vi garantirame no namenet e za niski temperaturi

 11. Владимир

  А имаат плод како на сликите растенијата што ги продавате ?

 12. Zarkov Gorgi

  a imam zemeno kumkvata, i nemam komentar, navistina se dobri, sega gi sam razmnozuvam i se super, plodovite se prekrasni, NO sibirskiot limon nemozam da go sredam, zemav preparati za prskanje specijalno za vakvi rastenija i nema nikakov efekt, ve molam za pomos

 13. Zarkov Gorgi

  SAMO ZABORAVIJA DA KAZAT DEKA POLDOVI KE IMAT POSLE 7 ILI 8 GODINA, SE DRUGO E VISTINA SAMO ZABORAVIJA TOA DA GO KAZAT DEKA RAGAT POSLE 7 ILI 8 GODINA

 14. Armend

  Zdravo.
  Denes go dobiv rastenieto.
  Dali e podobro da stoi vnatre vo kukata zimno vreme , ili nadvor. Ako moze odgovor.

 15. Vesna

  …zedov od vas 2 sadnici sibirski limon..gi presadiv..i me interesira…za da dadat plod dali treba da se kalemat…..ako treba da se kalemat koga..i koga moze da ocekuvam plod od niv..blagodaram

  • Jasmina Admin

   Na sibirskiot limun moze da se kalemi obicniot limon, i bez kalemenje raga plod. Za da rodi plod prvo treba da se ofromi steblo(drvo)

 16. Ljubinka

  Moze li da ni pokazete nacinot na kalemenjeto od domasen na sibirski limon, bidejki i mojot se uste nema plodovi pozdrav 😯

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…