Акција!

Кумкват 100cm – Citrus Fortunela, Kumquat, Kumkvat, Kumkat

(7 рецензии)

750 ден

Бавно растечка грмушка која може да достигне висина до 2,5m; листовите се темно зелени и сјајни, а цветовите бели и миризливи. Во зависност од големината, билката може да роди стотина, па дури и илјада плодови.

Плодот содржи високо ниво на Витамин Ц, со многу антиоксиданси, а притоа е нискокалоричен, со малку јаглехидрати, нема маснотии или натриум.

Плодовите по големина личат на чери домат и се јаде сосе кора.

Плодовите созреваат до средина на зима многу обилно и заедно со зелениот лист е вистинска декоративна садница. Во текот на зимскиот период, садницата мора да биде заштитена т.е. внесена внатре во осветлена просторија.

Моменталната висна на нашата садница e 100cm; садницата е во расадна вреќа, препорачуваме да се пресади во саксија.

Количина:

7 рецензии за Кумкват 100cm – Citrus Fortunela, Kumquat, Kumkvat, Kumkat

 1. Nikolaj Ivanov

  Dali se so plod?

 2. Nada

  ZA KOJE VREME DAVA PLODOVI?DALI MOZE SEGA DA SE Z
  ASADI VO SAKSIJA?

  • Jasmina Admin

   Sadnicite na prolet se oprasuvaat nadvor po priroden pat pcela, veter i pocnuvaat potoa prvo da cvetaat plodot se oformuva letno vreme i za berba e veke eden zima!

 3. Zoran

  Interesno

 4. Војарс

  Прекрасно објавено и објаснето 👌👌👌
  Поздрав 👍

 5. Stojan

  Dali e so plod i dali plodot e topcest?

  • Jasmina Admin

   Plodot na Kumquat sadnica e mal blag vo jajcesta forma i se jade so se luspa!

 6. Jelena

  Pocituvani moze li da poracam

 7. Ile

  Jas imam kumquat znae da pusta plod i po tripati godisno i nonstop ima plodovi

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…