Зимзелен Јасмин ползавица – 160 cm (Rhinospermum jasminoides)

(6 рецензии)

950 ден

Зимзелена ползавица – Јасмин со интезивен јак мирис (Rhinospermum jasminoides)

Јасмин е билка со потекло од Азија припаѓа на фамилијата маслини. Постојат околу 200 врсти на Јасмин. Цветовите му се околу  2,5 cm може да бидат жолти и бели и многу јак сладок мирис.

Цветовите се отвраат кога ќе падне ноќ , а се затвараат кога ќе се раздени. Во Индија ја викаат кралица на ноќта.Цвета во пролет и лето .Во висина може да порасте до 5 м а во ширина 2м .

Пролет  и есен е иделано време за садење на Јасмин. Нашите садници се саксиско производство, и истите можат да се садат и преку цела година! Во текот на садењето пожелно е земјата да биде растресена и поѓубрена. Иако оваа ползавица може да успее и да расте на сенка најубаво би се развивала  на сонце.

Јасминот е претпознатлив поради неговиот јак мирис , најчесто се сретнува  во градини како жива ограда , или како домашна билка во саксија.

Mоментална висина – 160 см

 

 

Количина:

6 рецензии за Зимзелен Јасмин ползавица – 160 cm (Rhinospermum jasminoides)

 1. Благоја

  Дали е повеќегодишно растение и дали може да опстане зимно време во надворешни услови кај нас

  • Jasmina Admin

   Da povekegodisno rastenie e ne mrzne i se sadi nadvor!

 2. Виолета Мишовска

  Дали може да се посади на есен

  • Jasmina Admin (потврден сопственик)

   Da sekako, jasminot e saksisko proizvodstvo ne e vadeno od zemja – moze da se sadi preku cela godina!

 3. Бојан

  Може ли да остане во саксија преку зима надвор (на тераса)?

  • Jasmina Admin (потврден сопственик)

   Ova sorta na Jasmin e zimzelen sadnik, moze da sedi nadvor ne mrzne! Poubavo bi se razvivala vo zemja, obezdete i pogolema saksija, su dobra drenaza!

 4. Vite

  Dali može da dojdam samiot da odberam.
  Nesakam so kuriri

 5. Katica Velkovska

  Imam kupeno i dobro si raste, seuste mi e vo saksija, moze li sega da ja zasadam vo zemja i kakva pocva bara? Isto taka, kupiv i maslinka i taa e seuste vo saksija, treba li da ja zasadam?

 6. Olja

  Zdravo, go kupiv rastenieto pred 6 meseci, na pochetokot na esenta. Rastenieto beshe vo red, projavi mal problem so voshki, no gi odstranic. Posle prezimivanjeto, vo dobro zashtitena saksija, se pojavija kafeavi tochki na prednite i zadnite delovi, verojatno stanuva zbor za fungalna infekcija i ushte nekoj shtetnik. Kako da go resham problemot?

  • Jasmina Admin (потврден сопственик)

   Здраво Оља, најубаво би било да ни испратите слики на вибер да видиме за што станува збор или обратете се во најблиска земјодеслка аптека до вас и тие се стручни лица кои ќе знаат точно со каков фунгецид да се третира!

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…