Акција!

Кралски ловор 80-100cm (Prunus Laurocerasus)

399 ден

 • Познат и како “Кралски Ловор”; има лисја со сличен изглед на оние на црешата и ловорот
 • Брзорастечко, украсно растение
 • Моментална висина: 80-100cm
 • Просечна висина на растење: 3-5 m
 • Се сади на растојание од: 60-80 cm
 • Позиција:  Сонце/Полусенка
 • Зимзелен вид (повеќегодишен)
 • Начин на одгледување:  Добро поднесува кроење, без кроење формира компактна овална форма, широко разгранета и густа крошна
 • Се полева 3-4 пати неделно
 • Може да се одгледува во саксии или директно во почва
 • Плодна, универзална подлога што го олеснува одводнувањето, но оддржува постојана влага
 • Крупни “силно” зелени листови преку цела година и компактен раст
 • Се одликува со голема отпорност:
  – На екстремни t= +40°C/ -25°C
  – На штетни инсекти
 • Се користи за одделување/оградување на површини, зимзелена жива ограда, за креирање бордури
 • Одгледувањето и оддржувањето на овој вид на растение/садник во смисол на режење, дава слобода на клиентот да одбира и добива најразлични форми, како резултат на континуирано режење по одреден шаблон. Негова позитивна одлика е исто така што не создава зелен отпад, како отпаѓање на лисја, кои го уништуваат тревникот и останатите растенија засадени во близина.

Нема залиха

Рецензии

Сеуште нема коментари.

Бидете први кои ќе разгледате “Кралски ловор 80-100cm (Prunus Laurocerasus)”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *