Chamaecyparis Lawsonaa Columnaris

400 ден

 • Чемпрес „Колумнарис“
 • Се одликува со тесна и густа форма
 • Зимзелена садница со пепеласто-сина до сиво-зелена боја
 • Погодна за сончево до делумно засенчено место, исто така добро толерира и сенка
 • Добро развиен корен, жилав, лесен за обликување, лесен за оддржување
 • Меѓу најпопуларните четинари
 • Исправен раст, издржлива сорта
 • Идеално за жива ограда, ќе и даде совршен изглед на вашата градина
 • Како што старее, така ја задржува густата форма и натаму
 • Достигнува висина од 3-6m.
 • Погодна за одгледување во секое време од годината, секоја сезона
 • Оддржувањето е позахтевно во текот на летото, поради зголемената потреба од залевање кога е многу топло
 • Најдобро време за обликување и кастрење е во средина на месец јуни, а потоа новите иглички растат се до есен
 • Ако садницата се сади индивидуално, а не како жива ограда, нема потреба од кастрење и обликување
 • Се препорачува годишно обликување, бидејќи ако се запостави со години, потоа тешко се постигнува густа жива ограда
 • Се препорачува садење на растојание од 30-50cm
 • Важно е да има добро дренирана почва, бидејќи е чувствително на вода
 • За убава, густа жива ограда во текот на целата година!
Количина:

Рецензии

Сеуште нема коментари.

Бидете први кои ќе разгледате “Chamaecyparis Lawsonaa Columnaris”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *