Акција!

Портокал Portokal / Навел

(1 рецензија)

750 ден

Портокалот е долговечен вид цитрус кој носи плод и преку 4о години.

 

Успешно се одгледува кај нас во саксија ако и се обезбедат основните услови за успевање :

 •  Да се засади во плодна квалитетна земја, пресадувањето во поголема саксија се врши на две години,
 • Да се прихранува во текот на вегетација и редовно полевање.
 • Потребно е водата да се исуши измеѓу две полевања, портокалот не сака многу вода.
 • Сака доста сонце, посебно во текот на цутење.
 • Летото може да ужива во дворот или на балкон, додека во зима мора да се внесе во светла просторија.
 • Портокалот расте од 2-3 м.

Моментална висина на садницата е 100-120 cm, садницата е во расадна вреќа.

Количина:

1 рецензија за Портокал Portokal / Навел

 1. Zorica Ristova

  Pocituvani da prasham nie imame mandarina i limon i se menuva zemjata, se prihranuva, i dodavame vitamini, ja polevame so voda so se ,se zadovolni shtom pocnat da davaat pupki svet i togash pocnuva da pagjaat pupkite ,cvetovite, ako zavrze plodcinjabso tekot na vremeto gi isfrlaat ne gi zadrzuvaat. Molam kazete ni sovet vobshto enproblemot. A golemi se po metar _ metar i pol stari se tri cetiri godini. Dosega rod salam nemaat dadeno ni limonot ni mandarinata.
  Mandarinata 2 godini od iljadnici rod shto ke gi nosi i ostamuva samo eden plod a limonot ima najmnogu rod zadrzano 7_8 plodovi i on prepoln so rod no im pagja. Molam sovet.
  Blagodaram mnogu

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…