Акција!

Маслинка Olea Europaea – Korneiki 120cm (Maslina, maslinka)

(7 рецензии)

900 ден

 • Добивате – Маслинка во саксија 120 см  висина
 • Во расадна вреќа

 

 • Маслинката е симбол на мирот и плодноста
 • Европската маслинка е градинарска билка, чии плодови се користат во исхраната. Познато е дека на Медитеранот се наоѓаат огромни садници од оваа билка, од чии плодови традиционално се добива масло.
 • Маслинката е оранжериски тип на билка, која со своето автетично стебло и сребрени листови дава медитерански стил во секој двор. Младите билки се негуваат така што зимно време садницата се внесува внатре, а преку лето надвор. Старите маслинки можат да се садат надвор и да се заштитат кога има многу ниски температури.
 • Храна – треба да биде редовна и избалансирана, со ова се постигнува богата листна маса. Може да се користи NPK20:20:20 во април, мај и јули. Исто така, би било добро да се третира превентивно со фунгецид во април, мај, јули и септември.
Количина:

7 рецензии за Маслинка Olea Europaea – Korneiki 120cm (Maslina, maslinka)

 1. Vlado

  Dali moze da viree vo ohrid i Dali dava plodovi

  • Zelena Oaza

   Da moze, so toa sto dodeka e mlado stebloto da go drzite vnatre vo ladnite zimski denovi.

 2. Daniela

  Zdravo zedov edno vakvo drvce i vednas go smestiv doma bidejki noktite se ladni megutoa me interesira kolku zimi bi trebalo da bide vnatre, dali smee grancinjata da mu se kastrat za da dobie na gustina, kolku često treba da se navodenuva i kade možam da gi kupam granata i fungecidot. Pozdrav

 3. Daniela

  Zdravo zedov edno vakvo drvce i vednas go smestiv doma bidejki noktite se ladni megutoa me interesira kolku zimi bi trebalo da bide vnatre, dali smee grancinjata da mu se kastrat za da dobie na gustina, kolku često treba da se navodenuva i kade možam da gi kupam hranata i fungecidot. Pozdrav

 4. Marija

  Здраво. Ме интересира во какви услови треба да се чува маслината додека е внатре. На која температура, влажност и сл. Со оглед на тоа дека е младо стебло, сигурно и почувствително..
  И ве молам погоре прашањето на Даниела да го одговорите 🙂 Истото би сакала да знам пред да купам.

  • Jasmina Admin

   Maslinata moze i nadvor da ostane ako temperaturite ne se ispod -5, dodeka vi e vnatre samo da ne bide vo blizina na nekoe grejno telo, taka livcinjata ke padnat, zemjata da se odrzuva da bide vlazna.

 5. nedeljko

  Згодно је за бонсаи

 6. Burim

  Zdravo dali imate od dve sorta i zeleno i crno maslinki

 7. Sasko

  Zdr zemav maslinka i mandarina pred 2 mesecu gi nasadiv na isti nacin vo saksii gi cuvam doma navodnuvam ednas nedelno.mandar odlicna poteraa novi maslinkata pocna da se susi listovi i pagaat.dali e ok ili da ja presadam..poz

  • Jasmina Admin

   Iznesete ja nadvor,slobodno temeraturite ne se minusni, sigurno doma vi e suv vozduhot, koga ke ja iznesete nadvor ke prestanat livcinjata da pagaat!

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…