Акција!

Photinia 50cm- СЕТ Црвена Фотинија – 4 садници

1,000 ден

 • ВО ПАКЕТОТ ДОБИВАТЕ 4 САДНИЦИ
 • Карактеристична по црвената боја на младите листови и убавите форми на огради кои најчесто можат да се создадат од ова растение.
 • Успева на повеќето почви,дури и глинести подлоги
 • Може да се садат во текот на целата година, ако почвата не е замрзната.
 • Најдобро време да се засади е од средината на Март до Мај и средината на Септември до Октомври.
 • Одлично поднесува кроење и може да се крои два до трипати годишно.
 • Годишен прираст: до 1 м
 • За жива ограда растојанието од една до друга садница треба да е од 60-75 cm. Живата ограда од фотинија е трајна, постојана преку целата година, издржлива и не бара посебна нега
 • Може да порасне од 3-5 метри во висина и 3-4 метри во ширина.
 • Потребно е редовно залевање и прихранување, за да имаат добар прираст, со крупни и црвени листови.
 • Бара сонце и полусенка. (Чувствително е на многу ниска температура)
 • Совет: Еден ден пред пресадувањето, садниците треба добро да се залеат со вода.

——— доле во полето каде што пишува количина – 1 сет  содржи 4 садници

Количина:

Рецензии

Сеуште нема коментари.

Бидете први кои ќе разгледате “Photinia 50cm- СЕТ Црвена Фотинија – 4 садници”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…