Акција!

Callistemon – Калистемон, Kalistemon

1,200 ден

Калистемонот е билка со необичен и впечатлив цвет со изглед на црвена четка за шишиња!

Ова е медитeрaнска билка. Некои ја садат надвор и ја заштититуваат за време на зимскиот период, ја садат покрај ѕид, или на места каде што не е ветровито и не е толку ладно. Знае да изгуби лисна маса за време на зимскиот период. Ако не сакате да ризикувате, посадете го во саксија и внесувајте го внатре во поосветлена просторија. Пресадувањето се прави само во еден број поголема саксија за да не престане цветањето.

Билката цвета два пати годишно.

Калистемонот сака умерно наводнување како и секоја медитеранска билка. Не сака премногу вода. Доволно прихрана еднаш или два пати годишно. Има интезивен раст и дозволено е кроење за погуста грмушка.

Нашиот калестемон е постар од 3 години, посаден е во 20л саксија и веќе цути.

Количина:

Рецензии

Сеуште нема коментари.

Бидете први кои ќе разгледате “Callistemon – Калистемон, Kalistemon”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *