Акција!

Џуџест Лимон – Citrus Limon Мауеr

(1 рецензија)

1,500 ден

Мајеров Лимон е природен хибрид на лимoни кои постојат над стотици години.

Цвеќарите опишуваат дека ова е најдобрата сорта на лимон.

Поради компактната големина може да се чува во затворен простор. Созревањето на плодот трае околу 6 месеци. Плодот е тркалезен и има дебела кора.

Содржи многу витамин Ц, Витамин А, витамин Б, пектин, калиум и бакар и се користи во традиционалната и народна медицина.

Наводнување

Во топлите годишни времиња пожелно е да се полева два пати дневно, а во ладниот период се намалува на два пати неделно. Освен залевање, пожелно е и круната и главниот изданок да се прска со мала прскалка.

Храна

Лимонот сака минерално ѓубриво; купете посебно ѓубриво за цитруси со смеса од калиум и фосфор. Се ѓубри од пролет до есен, на секои 15 дена.

Количина:

1 рецензија за Џуџест Лимон – Citrus Limon Мауеr

  1. Svetlana

    Dali sadnicite se so plodovi

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…