Акција!

Мандарина Клементина 100cm, Citrus Reticulata Clementina, Mandarina Klementina

(20 рецензии)

750 ден

Мандарина Citrus Reticulata е зимзелено стебло од семејството Рута (Rutaceae).

Тоа е растение кое цвета во пролет. Цветовите му се бели, ароматични и имаат дијаметар од 1-3 сантиметри. Плодот е топчест, нејзината обвивка е многу тенка и миризлива и лесно може да се одвои.

Препорачуваме: Рана пролет се изнесува надвор, а за време на зимскиот период се внесува внатре во осветлена просторија. Лесна е за одржување и успева во саксија, идеална е за декорација во вашиот дом!

Моментална висина: 100cm. Садницата е во расадна вреќа, се препорачува да се посади во поголема саксија.

Количина:

20 рецензии за Мандарина Клементина 100cm, Citrus Reticulata Clementina, Mandarina Klementina

 1. Nadica

  👍prekrasno

 2. ВОЈАРС

  Суперррр
  👌 👌 👌

 3. Rubinco Nineski

  Ima li nekoj kupeno da vidime kako uspeva kaj nas ?

 4. Peroniki gulevska

  Jas ja imam zemeno i preubava e.nemam zborovi.

 5. Nada

  Imam kupeno sadnica. Me inferesira za kolku vreeme pocnuva da dava plodovi?

  • Jasmina Admin

   Sadnicite na prolet se oprasuvaat nadvor po priroden pat pcela, veter i pocnuvaat potoa prvo da cvetaat plodot se oformuva letno vreme i za berba e veke eden zima!

 6. Mirjana

  Beautiful.🌿

 7. MILE

  POCITUVANI,SAKAM DA VE PRASAM DALI SADNICITE SE OFORMENI SO LISJA I DALI PRACATE PO KARGO, MI TREBA EDNA SADNICA. VE MOLAM ZA ODGOVOR

  • Jasmina Admin

   DA oformeni se i ragaat plod!

 8. Armend

  Gola voda . dobiv malo stapce 20cm .6 meseci ne mrda ..

 9. Милан

  Дали каталпата треба да се шиша за да го добие дадениот облик.
  Комшијата има маслинка која опстојува надвор на нашата клима. Дали вие имате садница од таков вид?
  Дали Мандарината ја испраќате на адреса, колку е висока, дали е листипадно дрво и дали цената е со испорака?

 10. Милан

  Дали имате садница од кумклат (мали портикалчиња )

  • Jasmina Admin

   da imame

 11. DEJAN

  Beautiful 😍

 12. Mile

  Здраво,би сакал да Ве прашам дали во цената од 750ден е вклучено и карго поздрав.

 13. Александар Петковски

  Дали може освен во саксија да се посади во дворот во Охрид?! Ова го прашувам зошто имам многу плодна Јапонско јаболко во истиот двор?! Благодарам однапред

  • Jasmina Admin

   Mandarinata na nase ponedbje mrzne, preporacuvame da se cuva vo saksija i zimno vreme da se vnesuva vo zatvoren prostor, doma garaza i sl.

 14. Милан

  Оценката е како за почеток.
  Да ми дадете информасија до колку минус температура издржуваат мандарината , портокалот и конкватот, зошто имам еден затворен балкон каде кога е надвор -15 внатре да биде – 3 до -5. Дали имате садници од маслинка која може надвор да се насади, зошто комшијата има насадено. Колку ви чинат дрвцата што ги напоменав, како и сибирскиот лимун.

  • Jasmina Admin

   Цитрусите мора да се внесуваат да не бидат испод -2, маслинкита е по отпрона може да се посади надвор и привте години да се заштитува! Се зависи како зиата ќе не поуслижи, лани немавме јака зима- и сите садници надвор издржаа!

 15. Toni Mladenov

  Sakamda prasam kolkupati nedelno se poleva so voda vo zima i kolku vo leto

 16. Toni Mladenov

  Imam zemeno edna mandarina iedna portokal prasuvam za dvete

 17. Toni Mladenov

  Kolku se navodnuva sadnica portokal i sadnica mandarina kupenise sega pred nekoj den od vas vemolam za odgovor.

 18. Никола

  Дали може да се чува во затворен простор или ако мора некое време надвор колку време и кога тоа треба да се прави?

 19. Vlado

  Ми требаат повеќе садници, сакам да се информирам за нив а воедно и да ги видам за да изберам. Каде се наоѓате да Ве посетам?

 20. Елена

  Колку често се полева на пролет и лето, а колку на зима?

  • Jasmina Admin

   Здраво Елена, полевањето зависи од местоположбата на вашиот садник и кое годишно време сме, летно време ако ви е на сонце полевајте ја секој ден или секој втор, зимно време ако е во соба каде што се грее тогаш исто- ако е во ладна просторија еднаш на 10 дена.

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…