Акција!

Лимон – Citrus Limon Mayer

(4 рецензии)

750 ден

Мајеров Лимон е природен хибрид на лимoни кои постојат над стотици години.

Цвеќарите опишуваат дека ова е најдобрата сорта на лимон.  Мајеров лимон цвета неколу пати годишно, најмногу во пролет.  Созревањето на плодот трае повеќе од шест месеци. Тежината на плодот е прилично голема од 70 – 150 гр.
Мајеров лимон дава околу 3кг. жетва.

Максималната висина е околу 150 см. Стеблото е цврсто и тенко, со обилни гранки и има темно зелена боја. Листовите се овални, мали и светло зелени. Плодот содржи многу витамин Ц, Витамин А, витамин Б, пектин, калиум и бакар и се користи во традиционалната и народна медицина.

Наводнување:
Во топлите годишни времиња пожелно е да се полева два пати дневно, а во ладниот период се намалува на два пати неделно. Освен залевање, пожелно е и круната и главниот изданок да се прска со мала прскалка.

Храна:
Лимонот сака минерално ѓубриво; купете посебно ѓубриво за цитруси со смеса од калиум и фосфор. Се ѓубри од пролет до есен, на секои 15 дена.

⚠️ Мометална висина на нашиот лимон е 100-120см. Садницата ја добивате во расадна вреќа и препорачуваме да се пресади во поголема декоративна саксија.

Количина:

4 рецензии за Лимон – Citrus Limon Mayer

 1. Nertila

  Pocituvani,

  Dali limonov sto go isporacav moze da se cuva vo domani uslovi na saksija?

  • Jasmina Admin

   Da sekako, na naseto ponebje se cuva vo saksija za da zimno vreme se vnese vnatre!

 2. Зорица

  Дали овие садници се калемени или диви?

  • Jasmina Admin

   Садниците се калемени, и секоја година даваат плод!

 3. Vlado

  Dali isporacuvate vo drugi gradovi vo Makedonija, primer vo Bitola?

  • Jasmina Admin

   da isporacuvame niz cela R.Makedonija

 4. Sonja

  Kade moze da se nabavi gubrivoto za citrusi i ima li drugi preparati za dopolnitelno pothranuvanje

  • Jasmina Admin

   Poglednete na nasiot sajt i nie imame gjubrivo za citrusi- a i moze da nabavite vo sekoja zemjodelska apteka!

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…