Maслинка – Olea Europea 24L, Maslina 160cm

(2 рецензии)

2,000 ден

Маслинка 24L саксија; 160- 180cm,

Маслинката не мрзне може да се сади давор!

 • Маслинката е симбол на мирот и плодноста
 • Европската маслинка е градинарска билка, чии плодови се користат во исхраната. Познато е дека на Медитеранот се наоѓаат огромни садници од оваа билка, од чии плодови традиционално се добива масло.
 • Маслинката е оранжериски тип на билка, која со своето автетично стебло и сребрени листови дава медитерански стил во секој двор. Младите билки се негуваат така што зимно време садницата се внесува внатре, а преку лето надвор. Старите маслинки можат да се садат надвор и да се заштитат кога има многу ниски температури.

Храна – треба да биде редовна и избалансирана, со ова се постигнува богата листна маса. Може да се користи NPK20:20:20 во април, мај и јули. Исто така, би било добро да се третира превентивно со фунгецид во април, мај, јули и септември.

Количина:

2 рецензии за Maслинка – Olea Europea 24L, Maslina 160cm

 1. Julijana

  Kolku treba da staraza da ima plod i dali vasite sadnici konkretnoovie 180 cm sto se imaat plod?

  • Jasmina Admin

   veke se so plod site!

 2. Goran

  Do kolku minus izdrzuvaat ?

Додај преглед

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие исто така би сакале…